Czym właściwie jest w hostelu RECEPCJA.
Recepcja to bezsprzecznie najważniejsza komórka organizacyjna w hostelu, a także każdym innym obiekcie noclegowym. O roli recepcji i znaczeniu nie lekkiej pracy recepcjonistów napisano już nie jedną książkę a i nie jedną jeszcze ktoś na pewno napisze. Nie kto inny, a właśnie recepcjonista wpływa w największym stopniu na samopoczucie naszego gościa. Dzięki niemu nasz gość być może opuści nasze progi w pełni usatysfakcjonowany bądź też uzna pobyt u nas za swoją największą porażkę, opowiadając przy tym wszystkim jak to u nas jest źle. |
Recepcjonisty portret własny...czyli co o nas myśli gość.
Głównym zadaniem recepcji (w tym przypadku w hostelu) jest meldowanie gości. Jako, że czynność ta nie zajmuje zbyt wiele czasu, gość nie do końca ma możliwość określenia naszego wizerunku w sposób jednoznaczny, tj. pozytywnie bądź negatywnie . Dużo większe znaczenie przypisywane jest opiece nad gościem w trakcie jego całego pobytu oraz służenie mu pomocą w każdej sytuacji. Recepcjonista m.in. przyjmuje zamówienia na budzenie, śniadania, wynajem samochodów, udziela informacji turystycznej, dba o bieżące uzupełnianie niezbędnych artykułów w pokojach (jak np. ręczniki, mydło etc.). Recepcjoniści najczęściej przyjmują także i przekazują wiadomości pozostawione dla gości. Przyjmują także skargi niezadowolonych klientów i w miarę możliwości rozwiązują bieżące problemy.
Jeśli z szerokim uśmiechem na ustach powitasz grzecznie gościa, sprawnie zameldujesz, natomiast później na zadane przez niego pytanie, odpowiesz że prośba jest niemożliwa do zrealizowania - możesz mieć pewność iż, przytłumi to wszystkie inne pozytywy obiektu.
Mówi się, że:
PROFESJONALNY RECEPCJONISTA to taki który w trakcie swoich godzin pracy zapomniał o istnieniu takich słów jak: „NIE WIEM”, „NIEMOŻLIWE”, „NIE” itp. Recepcjonista, nie jest od decydowania co jest, a co nie jest dobre dla obiektu. Zarówno od strony pozytywów, jak i negatywów. Od tego są jego przełożeni.
w strategii rozwoju firmy przyczynić się może do zwiększenia obrotów. Samodzielne podejmowanie decyzji przez pion recepcyjny prowadzić będzie do skuteczniejszego i płynniejszego realizowania założeń strategii rozwoju.
Na kłopoty, recepcjonista.
Naprawdę profesjonalny recepcjonista jest w stanie polecić gościowi wartościowy film w kinie, ciekawe przedstawienie teatralne, podać określone środki komunikacji miejskiej, którymi można dojechać do polecanych miejsc, musi wiedzieć, gdzie są centra handlowe, najbliższe stacje benzynowe, kantor, bank, a nawet kościół, cerkiew, czy synagogę. To oczywiście wymaga dokładnego zapoznania się z planem miasta, śledzenia aktualnych informacji kulturalnych i innych nowości.
Artykuł został napisany w oparciu o następujące opracowania i teorie:
Źródło: http://hotelarstwo.net/3-fundamenty-aktywnej-sprzedazy-recepcji/
http://www.touristlux.com/training/pracownik-recepcji-2/
http://www.e-hotelarstwo.com/
http://hotelarze.pl/index.php