EKOhostele to najbliższa przyszłość!
koniec i basta.
...o co w tym EKO w ogóle chodzi?
Czy branża hotelowa może byc EKO? Czy właściciele hoteli mają wpływ na środowisko?
Hostel bez wątpienia wpływa na środowisko i społeczeństwo, w którym się znajduje. Z jednej strony są pozytywne aspekty takiej działalności. Powstaja miejsca pracy, nowa infrastruktura, rozwija się turystyka. Z drugiej strony istnieje wiele negatywnych skutków takich jak duże zużycie wody i energii elektrycznej. Koncentracja ludzi i środków transportu zwykle negatywnie wpływa na środowisko, dodatkowo powstaje ogromna ilość śmieci i ścieków. Według "Trzeciej oceny środowiska Europy" (EEA, 2003) na lokalne środowisko i ludzi silnie oddziałuje także sezonowość turystyki, kiedy wszystkie negatywne zjawiska ulegają znacznemu nasileniu.
Turyści, hotelowi goście też często zachowują się inaczej niż u siebie w domu. Niestety nie jest to zmiana na lepsze. Nie oszczędzają wody, nie gaszą światła, nie dbają o środowisko, bo płacąc za pokój wszystko im się należy.
..."Jak dzielisz się pięknem i duchem miejsca bez niszczenia go?".
Czy można coś zmienić aby zarządzać hostelem w sposób zharmonizowany i ekologiczny?
Przede wszystkim, szczególnie na etapie budowy należy korzystać z nowoczesnych technologii i urządzeń ograniczających zużycie wody, energii cieplnej i elektrycznej. Można wykorzystać panele i kolektory słoneczne, zastosować systemy i technologie energooszczędne, od materiałów budowlanych i izolacyjnych zaczynając, przez energooszczędne maszyny i urządzenia oraz instalacje, do zwykłych działań organizacyjnych.
Istnieje szereg eko-certyfikatów (takich jak Greek Globe 21, EcoServices, EU Flower i wiele innych). Najważniejszym celem wprowadzenia eko-certyfikatów jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej zarówno wśród turystów korzystających z usług hotelarskich, jak i wśród pracowników oraz firm, które takie usługi świadczą.
Wiele nowoczesnych obiektów noclegowych szczyci się byciem ekologicznymi. Czy to tylko chwyt reklamowy czy faktycznie zarządzane są świadomie proekologicznie? No cóż, w wielu przypadkach niestety działania ograniczają się do używania bawełnianej pościeli 100% cotton i wymianie żarówek na energooszczędne świetlówki.
Ale bierzmy przykład od najlepszych!
Na świecie powstaje coraz więcej obiektów, w których filozofia zrównowazonego rozwoju znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oto kilka z nich:
LAPA RIOS, Puerto Jimènez Costa Rica.
Źródło: https://www.laparios.com
Źródło: http://www.worldarchitecturenews.com
Three Camel Lodge to miejsce, które łączy koczowniczego ducha Nomadów z nowoczesnymi udogodnieniami. Powstał w 2002 roku i jest pierwszym i jedynym luksusowym obiektem noclegowym na Pustyni Gobi. Jak podkreślają na swojej stronie właściciele „Three Camel Lodge isn’t just s a place to stay; it’s a state of mind” /Three Camel Lodge to nie tylko miejsce pobytu, to stan umysłu/.
Zrównoważony rozwój w wydaniu tego obiektu to trzy obszary działań:
- Środowiskowe – programy ochrony dzikiej przyrody;
- „Green practices”- czyli ogólnie mówiąc gospodarowanie wodą i uprawa ekologiczna roślin. To też polityka „No Plastic Bags in the GOBI”;
- Ekonomiczne i społeczne powiązania, czyli finansowe wspieranie lokalnej społeczności (stypendia, dotacje), kupowanie produktów spożywczych od lokalnych dostawców. Personel stanowią w 100% Mongolczycy łącznie z wyższym management-em.
Wiecej informacji na stronie:
https://www.packforapurpose.org/destinations/asia/mongolia/three-camel-lodge
Źródło: https://www.threecamellodge.com
Źródło: https://www.threecamellodge.com
Przykładem w Polsce jest bez wątpienia Grupa Orbis. Sieć już w 2011 roku opracowała i wdrożyła program Planet 21, będący strategią zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.
Zapisano w nim konkretne działania i cele do osiągnięcia w kolejnych latach w 6 obszarach:
- niskoemisyjne budownictwo,
- ograniczenie marnotrawienia żywności i promowanie zdrowego odżywiania,
- wspieranie różnorodności pracowników i integrowanie ich wokół wspólnego celu,
- zaangazowanie Gości w zrównowazony rozwój,
- wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań we współpracy z partnerami biznesowymi,
- wsółpraca z lokalnymi społecznościami.
Orbis ma już na tym polu wiele sukcesów, którymi moze się pochwalić, takich jak zmniejszenie zużycia wody i energii o 30% we wszystkich swoich hotelach. Grupa patronuje wiele działań prospołecznych takich jak ochrona dzieci przed sex-turystyką, wspieranie rozwoju zawodowego kobiet, zniżki dla rodzin wielodzietnych.
Źródło: http://www.orbis.pl
Zdecydowanie i z całym przekonaniem wierzymy, że EKOhostel to dobry trend. Przemyślana strategia zrównoważonego rozwoju w obiekcie, edukacja personelu i gości, wspieranie lokalnej społeczności to działania, które zwrócą się z nawiązką. To inwestycja w lepszą przyszłość.
Zrób Swój EKOhostel z nami!
Artykuł został napisany w oparciu o następujące opracowania i teorie:
https://www.threecamellodge.com
http://www.worldarchitecturenews.com
https://inhabitat.com
https://www.laparios.com
https://www.packforapurpose.org/destinations/asia/mongolia/three-camel-lodge
http://www.polskatimes.pl/artykul/783664,turystyka-hotele-i-zanieczyszczone-srodowisko,id,t.html
http://www.orbis.pl/