jak otworzyć i zarządzać hostelem ?
Hostels Group - jak otworzyc; hostel, zarzadzanie hostelem, otwieram hostel
  • o nas
  • Blog
  • oferta
  • produkty
  • współpraca
  • kontakt
  • pliki


HosteLOVE


      ...to branżowy blog dla wszystkich dla których 
                                      hostele znaczą coś więcej...
 

            Naszym celem jest przybliżenie tematyki hostelarskiej z punktu widzenia zapalonych pasjonatów. Dzielimy się wiedzą na temat marketingu, sprzedaży, zarządzaniu zasobami ludzkimi,  doradztwie, inwestycjach oraz na temat najnowszych trendów w branży noclegowej – social media i e-commerce. 

            Dążymy do tego aby nasze teksty były zawsze bezkompromisowe, oparte
o fakty i doświadczenie.

prześlij nam swój tekst!

Czy hostel to nadal dobry pomysł na biznes? Otwieramy hostel, pierwsze kroki.

22/7/2018

0 Komentarze

 

Boom na hostele trwa w najlepsze.  

         Jakie warunki należy spełniać i o co zadbać otwierając hostel? Jakie obiekty i pokoje sprzedają się same? Na co  jest największe zapotrzebowanie na rynku usług noclegowych? Jak duży powinien być hostel aby dochód był satysfakcjonujący? Jakie usługi dodatkowe powinny zawierać się w ofercie hostelu? Na te jak i na wiele innych pytań i problemów postaramy się znaleźć rozwiązania w poniższym tekście.
Obraz
Chcąc rozpocząć swoją przygodę jako krezus branży noclegowej nie jesteśmy ograniczani zdobywaniem jakichkolwiek licencji czy pozwoleń. Wszelkie interesujące nas regulacje oraz przepisy zawarte są w Ustawie o Usługach Turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Dz.U.2017.0.1553,  której uzupełnieniem jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. określające szczegółowo obowiązki oraz standard  świadczonych usług w obiektach hotelarskich oraz w innych obiektach (w tym hostelach). Ponadto wybrany przez nas lokal czy obiekt musi spełniać odpowiednie standardy budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe. Prowadzącym hostel lub podobny obiekt może być każda osoba fizyczna lub prawna.
Obraz
Od czasu kiedy zaczęły się pojawiać w Polsce pierwsze hostele, tj. od ok 10 lat, świadomość ludzi na temat tych dziwnych tworów znacząco się poprawiła. Słowo hostel jest wyrazem zapożyczonym (jednakże stosowanym na całym świecie), a jego polskim odpowiednikiem jest po prostu schronisko młodzieżowe. Hostel w końcu przestaje kojarzyć się ze złem koniecznym i bardzo niskim standardem świadczonych usług. Kiedyś hostel nierozerwalnie kojarzony był z dużymi dormitoriami w których goście niekoniecznie musieli znać swoich współmieszkańców. Obecnie coraz więcej obiektów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, m.in. podnosząc standard świadczonych usług oraz udostępniając do sprzedaży możliwie jak najwięcej pokoi prywatnych (od 1 osobowych do 6 osobowych) a najlepiej z prywatnymi łazienkami. Posiadanie w swojej ofercie dużej ilości pokoi prywatnych w różnych konfiguracjach wpływa pozytywnie na obłożenie naszego przybytku a co za tym idzie i na nasze zarobki. Trafnym rozwiązaniem wydaje się zatem posiadanie pokoi uniwersalnych, tzn. udostępnianie do sprzedaży pokoi dla mniejszej liczby gości niż ich nominalna pojemność. 

​W tym przypadku zasada „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego” nie sprawdza się zupełnie. Pokoje powinny spełniać zapotrzebowanie na usługi noclegowe dla jak najszerszego grona odbiorców, począwszy od pracowników, biznesmenów, podróżników czy rodzin z dziećmi. Takie pokoje w ofercie to pewna ich sprzedaż oraz gwarant powodzenia naszego biznesu.

Kolejnym, jednym z najważniejszych elementów podczas wyboru lokalu stanowi jego lokalizacja. Głównie są to ścisłe centra miast, starówki, miejsca atrakcyjnie turystycznie. Czasami położenie uzależnione jest od bliskości placówek szpitalnych, uczelni, hal widowiskowych czy  dworców, lotnisk, itd. Oczywiście wraz ze wzrostem atrakcyjności danej lokalizacji, wprost proporcjonalnie rośnie czynsz lub wartość obiektu.Swego czasu otwieranie hosteli było domeną ludzi młodych stawiających pierwsze kroki w biznesie. Były to zazwyczaj małe hostele (40-60 miejsc), bardzo często z za wysokim czynszem najmu jak na możliwości finansowe firmy, co nierzadko było przyczynkiem do ich plajtowania.
Obraz
Obecnie zauważamy tendencje do zamykania się małych hosteli a otwierania dużych lub bardzo dużych obiektów (od 100 łóżek do nawet 300). Takie hostele są wysoce dochodowe a ich przychód może sięgać rocznie nawet (analogicznie) od ok 1 mln do 3 mln brutto. Tak duże obiekty wymagają również dużych nakładów finansowych niezbędnych do ich uruchomienia które nie każdy posiada. Hostele stały się dobrym i pewnym źródłem do inwestowania pieniędzy dla osób majętnych o stabilnej sytuacji finansowej  często z własnymi zakupionymi do tego celu nieruchomościami.
 
Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu doradzalibyśmy otwieranie obiektów ok 100 miejscowych i większych które będą prowadziły sprzedaż małych pokoi prywatnych z łazienkami. Jeśli nie ma możliwości na łazienki w pokojach, powinno się stworzyć dużą i  komfortową łaźnię z wieloma osobnymi kabinami prysznicowymi, licznymi umywalkami oraz osobnym pomieszczeniem na toalety. Stanowczo odradzamy tworzenie niezależnych w pełni wyposażonych łazienek. Takie rozwiązania sprzyjają tworzeniu się długich kolejek oczekujących na skorzystanie z WC, umywalki czy prysznica. Wyodrębnienie tych wszystkich funkcjonalności jako osobne i niezależne jednostki bardzo pozytywnie wpłynie na komfort naszych gości.  Co bezpośrednio przełoży  się na opinie o naszym obiekcie a to na stopień obłożenia.
Nie powinniśmy również nigdy zapomnieć o stworzeniu dla naszych gości tzw. „common areas” – przestrzeni wspólnych. Topowym przykładem takich pomieszczeń są: kuchnia, jadalnia, salon, pokój gier i zabaw, kino, plac zabaw dla dzieci, przechowalnie bagażu itd.

​Powyższe czynniki, a także wiele innych składowych określa poprawnie działający hostel. Składa się na to  profesjonalizm w działaniach, bezwzględna czystość w obiekcie, funkcjonalność wyposażenia pokoi czy liczne udogodnienia dla gości. 

Mądre zarządzanie przez wykwalifikowany personel musi przynieść nam zamierzony efekt jakim będzie odniesienie sukcesu na płaszczyźnie prowadzonych przez nas usług. 
​
Podsumowując, tak, Inwestycja we własny hostel to niemalże pewny zysk. Zysk przy nieporównywalnej do innych przedsięwzięć stopie zwrotu, która w zależności od ​wysokości nakładów wynieść może od ok 25% do nawet 100% rocznie. Przy dużych inwestycjach uwzględniających zakup nieruchomości zwrot może nastąpić nawet po 3 latach. ​

0 Komentarze

Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.


Odpowiedz

    Obraz


    HosteLOVE
                  by hostelsGroup.com  
                        
                       15.07.2015 r.

    "...jedynym celem biznesu jest stworzenie klienta..."  [Peter Drucker].                      

      zapisz się do newslettera

    zapisz się

    Archiwum

    Wrzesień 2018
    Lipiec 2018
    Lipiec 2015

    Kategorie

    Wszystkie
    Abc Hosteli
    Eko W Hostelach
    Oznakowanie
    Recepcja

    Kanał RSS

    Zapytaj nas o cokolwiek chcesz.

zapytaj nas
Obraz
Obraz
info@hostelsgroup.com   
  +48 515 74 00 51   
 Gdańsk   
współpraca :                              
Obraz
Obraz
Obraz
​@Copyright 2009-2021 by HostelsGroup.com.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie,dystrybucja tekstów bez zgody właściciela tej strony są zabronione.