jak otworzyć i zarządzać hostelem ?
Hostels Group - jak otworzyc; hostel, zarzadzanie hostelem, otwieram hostel
  • o nas
  • Blog
  • oferta
  • produkty
  • współpraca
  • kontakt
  • pliki


HosteLOVE


      ...to branżowy blog dla wszystkich dla których 
                                      hostele znaczą coś więcej...
 

            Naszym celem jest przybliżenie tematyki hostelarskiej z punktu widzenia zapalonych pasjonatów. Dzielimy się wiedzą na temat marketingu, sprzedaży, zarządzaniu zasobami ludzkimi,  doradztwie, inwestycjach oraz na temat najnowszych trendów w branży noclegowej – social media i e-commerce. 

            Dążymy do tego aby nasze teksty były zawsze bezkompromisowe, oparte
o fakty i doświadczenie.

prześlij nam swój tekst!

RECEPCJA - co to właściwie jest ???

23/7/2015

0 Komentarze

 

Czym właściwie jest w hostelu RECEPCJA.


Obraz

 Recepcja to bezsprzecznie najważniejsza komórka organizacyjna w hostelu, a także każdym innym obiekcie noclegowym. O roli recepcji i znaczeniu  nie lekkiej pracy recepcjonistów napisano już nie jedną książkę a i nie jedną jeszcze ktoś na pewno napisze. Nie kto inny, a właśnie recepcjonista wpływa w największym stopniu na samopoczucie naszego gościa. Dzięki niemu nasz gość być może opuści nasze progi w pełni usatysfakcjonowany bądź też uzna pobyt u nas za swoją największą porażkę, opowiadając przy tym wszystkim jak to u nas jest źle.


Recepcjonisty portret własny...czyli co o nas myśli gość.

    Profesjonalizm, obycie, punktualność, umiejętność słuchania, odpowiedzialność, takt, schludny wygląd zewnętrzny, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresogennych stanowią  główne cechy jakie powinien posiadać, a co najważniejsze, wyznawać każdy z pracowników recepcji. Wszystko to w znaczący sposób wpływa na ogólny wizerunek naszego obiektu.
    Głównym zadaniem recepcji (w tym przypadku w hostelu) jest meldowanie gości. Jako, że czynność ta nie zajmuje zbyt wiele czasu, gość nie do końca ma możliwość określenia naszego wizerunku w sposób jednoznaczny, tj. pozytywnie bądź negatywnie . Dużo większe znaczenie przypisywane jest opiece nad gościem w trakcie jego całego pobytu oraz służenie mu pomocą w każdej sytuacji. Recepcjonista m.in. przyjmuje zamówienia na budzenie, śniadania, wynajem samochodów, udziela informacji turystycznej, dba o bieżące uzupełnianie niezbędnych artykułów w pokojach (jak np. ręczniki, mydło etc.). Recepcjoniści najczęściej przyjmują także i przekazują wiadomości pozostawione dla gości. Przyjmują także skargi niezadowolonych klientów i w miarę możliwości rozwiązują bieżące problemy.
    Jeśli z szerokim uśmiechem na ustach powitasz grzecznie gościa,  sprawnie zameldujesz, natomiast później na zadane przez niego pytanie, odpowiesz że prośba jest niemożliwa do zrealizowania - możesz mieć pewność iż, przytłumi to wszystkie inne pozytywy obiektu. 
Mówi się, że: 
PROFESJONALNY  RECEPCJONISTA to taki który w  trakcie swoich godzin pracy zapomniał o istnieniu takich słów jak: „NIE WIEM”, „NIEMOŻLIWE”, „NIE” itp. Recepcjonista, nie jest od decydowania co jest, a co nie jest dobre dla obiektu. Zarówno od strony pozytywów, jak i negatywów.  Od tego są jego przełożeni.  

Jak to do końca jest ze zdolnością podejmowania suwerennych decyzji w sytuacjach gdy taka zachodzi potrzeba?

Obraz
„Każdy sprzedawca aby skutecznie spełniać swoje obowiązki potrzebuje samodzielności.” Taka reguła powinna przyświecać podczas pracy każdemu recepcjoniście.  Swoboda w działaniu oraz duża autonomia w zakresie zarówno technik sprzedaży jak i polityki cenowej – oczywiście w ramach szerszej polityki obowiązującej w obiekcie, zawartej 
w strategii rozwoju firmy przyczynić się może do zwiększenia obrotów.  Samodzielne podejmowanie decyzji przez pion recepcyjny prowadzić będzie do skuteczniejszego i płynniejszego realizowania założeń strategii rozwoju. 

Na kłopoty, recepcjonista.

    Recepcjonista powinien mieć możliwość spokojnego i nie przerywanego kontaktu z gościem. Wszystkich pracowników hostelu - zwłaszcza recepcjonistów - obowiązuje stosowanie form grzecznościowych w trakcie rozmowy z gościem. Aby właściwie realizować swoje zadania każdy recepcjonista zobowiązany jest do posiadania doskonałej wiedzy z topografii hostelu i jego otoczenia, posiadania pełnej informacji o wszystkich usługach świadczonych przez hostel. Niezbędna jest znajomość języków obcych (j. angielski to absolutna podstawa). Ponadto bardzo dobra znajomość sieci komunikacyjnej, ulic, położenia kin, teatrów, dyskotek itp. Nie wspominając już o umiejętności biegłego  korzystania z komputera oraz innych urządzeń biurowych.
    Naprawdę profesjonalny recepcjonista jest w stanie polecić gościowi wartościowy film w kinie, ciekawe przedstawienie teatralne, podać określone środki komunikacji miejskiej, którymi można dojechać do polecanych miejsc, musi wiedzieć, gdzie są centra handlowe, najbliższe stacje benzynowe, kantor, bank, a nawet kościół, cerkiew, czy synagogę. To oczywiście wymaga dokładnego zapoznania się z planem miasta, śledzenia aktualnych informacji kulturalnych i innych nowości.


Artykuł został napisany w oparciu o następujące opracowania i teorie:
Źródło: http://hotelarstwo.net/3-fundamenty-aktywnej-sprzedazy-recepcji/
                   http://www.touristlux.com/training/pracownik-recepcji-2/
                   http://www.e-hotelarstwo.com/

                   http://hotelarze.pl/index.php
0 Komentarze

Oznakowanie wnętrz oraz graficzne przedstawienie panujących w hostelu zasad.

22/7/2015

1 Komentarz

 

Jak w nienachalny sposób zasugerować gościom przeznaczenie i funkcje poszczególnych elementów wyposażenia naszego hostelu? 

Najłatwiejszą metodą na schludne, nienachalne oraz trafiające praktycznie do 100% grona odbiorców jest zobrazowanie wszystkich najważniejszych informacji, reguł, zakazów i nakazów, instrukcji  obsługi i innych temu podobnych danych w postaci czytelnej, przejrzystej oraz estetycznej infografiki. Mamy wówczas pewność iż, przedstawione w ten sposób treści nie wywołają u  naszych gości niesmaku ani uczucia zażenowania rozwieszonymi niemalże po całym obiekcie licznymi tabliczkami informacyjnymi w większości zawierającymi niepotrzebne i bezsensowne treści.

Obraz
1 Komentarz
    Obraz


    HosteLOVE
                  by hostelsGroup.com  
                        
                       15.07.2015 r.

    "...jedynym celem biznesu jest stworzenie klienta..."  [Peter Drucker].                      

      zapisz się do newslettera

    zapisz się

    Archiwum

    Wrzesień 2018
    Lipiec 2018
    Lipiec 2015

    Kategorie

    Wszystkie
    Abc Hosteli
    Eko W Hostelach
    Oznakowanie
    Recepcja

    Kanał RSS

    Zapytaj nas o cokolwiek chcesz.

zapytaj nas
Obraz
Obraz
info@hostelsgroup.com   
  +48 515 74 00 51   
 Gdańsk   
współpraca :                              
Obraz
Obraz
Obraz
​@Copyright 2009-2019 by HostelsGroup.com.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie,dystrybucja tekstów bez zgody właściciela tej strony są zabronione.