jak otworzyć i zarządzać hostelem ?
Hostels Group - jak otworzyc; hostel, zarzadzanie hostelem, otwieram hostel
  • o nas
  • Blog
  • oferta
  • produkty
  • współpraca
  • kontakt
  • pliki


HosteLOVE


      ...to branżowy blog dla wszystkich dla których 
                                      hostele znaczą coś więcej...
 

            Naszym celem jest przybliżenie tematyki hostelarskiej z punktu widzenia zapalonych pasjonatów. Dzielimy się wiedzą na temat marketingu, sprzedaży, zarządzaniu zasobami ludzkimi,  doradztwie, inwestycjach oraz na temat najnowszych trendów w branży noclegowej – social media i e-commerce. 

            Dążymy do tego aby nasze teksty były zawsze bezkompromisowe, oparte
o fakty i doświadczenie.

prześlij nam swój tekst!

Czy warto być społecznie odpowiedzialnym w branży noclegowej?

4/9/2018

0 Komentarze

 

Hostel a CSR, co to takiego ?

​CSR (z ang. Corporate Social Responsibility) Odpowiedzialność Społeczna Biznesu to koncepcja, według której przedsiębiorstwa uwzględniają w budowaniu swojej strategii interesy społeczne, ochronę środowiska oraz relacje z różnymi grupami interesariuszy. Czy branża noclegowa może wpisywać się w tę koncepcję i brać odpowiedzialność za wpływ na społeczeństwo i środowisko?
Naszym zdaniem TAK. Hostel, podobnie jak inne obiekty noclegowe ma ogromny wpływ na ludzi i otoczenie. Jak można poprowadzić taki biznes w duchu CSR? 

Po pierwsze ludzie.

​W hostelu najważniejszy jest Gość. To oczywiste, że dzięki niemu biznes się kręci. Jednak to, że hostel  ma pełne obłożenie to głównie zasługa ludzi, którzy o niego dbają. Odpowiedzialność społeczna naszego biznesu to przede wszystkim dbanie o pracowników. To wspieranie ich różnorodności, równe traktowanie, umożliwienie rozwoju. CSR to rozwijanie wolontariatu pracowniczego, finansowanie lub pomaganie w tworzeniu inicjatyw dla lokalnych społeczności. To również zatrudnianie lub oferowanie praktyk dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
W nowoczesnym hostelu nie może zabraknąć miejsca dla dzieci. Powinna być honorowana Karta Dużej Rodziny.

Po drugie ekologia.

Hostel ma niebywały wpływ na środowisko naturalne. Duże zużycie wody i energii, produkcja odpadów plus sezonowość turystyki powodują, że wpływ na otoczenie jest niezwykle istotny. Możemy jednak ograniczyć marnotrawienie zasobów i zoptymalizować wpływ na naturę.
Jak to zrobić?
Na etapie budowy i wyposażania hostelu można zastosować rozwiązania ekologiczne, jak na przykład:.
- Panele słoneczne. Producenci takich urządzeń zapewniają, że instalacja paneli zwraca się w przeciągu 7-8 lat, a realna rentowność to około 13-15% rocznie.
- Żarówki energooszczędne. W porównaniu z tradycyjną żarówką emitującą taką samą ilość światła zużywają aż 80% mniej energii.
- Automatyczne włączniki światła w ciągach komunikacyjnych i toaletach.
- Regulatory pracy pomp i wentylatorów.
- Izolacja dachu, uszczelnienie drzwi i okien.

- Perlatory oraz regulatory pojemności spłuczek. Nowoczesne perlatory zmniejszają zużycie wody nawet o 70%!
Źródło: https://www.sciencealert.com/this-tap-saves-water-by-creating-incredible-patterns
Kiedy obiekt noclegowy już działa i mamy infrastrukturę taką jaką mamy, nie znaczy, że nie da się już nic zmienić.
To Goście mają wpływ na to ile zużyją wody i energii oraz czy podejmą temat segregowania odpadów czy nie. To my możemy wpłynąć na naszych Gości i podnosić ich świadomość ekologiczną.
Możemy to zrobić na wiele sposobów.
- Pierzmy ręczniki tylko wtedy gdy gość zostawi je na podłodze - to popularne rozwiązanie w hostelach na całym świecie.
- Pamiętajmy o natychmiastowej naprawie cieknących kranów. Takie zaniedbania to nawet kilka litrów w ciągu godziny!!!
- Magazynujmy deszczówkę do podlewania roślin.
Źródło: https://www.sunset.com/garden/earth-friendly/catch-and-save-rainwater  /  http://basvanderveer.nl/
Segregujmy odpady. To pierwszy krok do recyklingu. Uświadamiajmy na każdym kroku. Ekologiczne infografiki, informacje i ciekawostki.
Źródło:  ​https://www.behance.net/gallery/2341638/Poster-Collectives 
- Wspierajmy lokalny biznes, zachęcajmy Gości do kupowania na targowiskach i ryneczkach, polecajmy lokalne restauracje i bary.
- Zachęcajmy do korzystania z rowerów. Zaoferujmy darmowe rowery dla Gości!
- Zapoznajmy Gości z polityką „ZERO WASTE”. 
- Używajmy ekologicznych produktów do sprzątania.
Źródło: https://www.bambuhome.com/blogs/bambuliving/102643265-helpful-tips-about-composting

Po trzecie wystrój i wyposażenie.

Atmosfera miejsca to oprócz ludzi jego wystrój. Czy może być EKO?
Żyjemy w czasach kiedy wszystko można kupić. Czy jednak musimy kupować nowe, powtarzalne wyposażenie hostelu?  Naszym zdaniem nie ma nic bardziej klimatycznego jak meble z przeszłością, historią i duszą. Jeżeli można coś naprawić, przerobić  zamiast wyrzucić, zróbmy to! Goście to kochają, lampy z durszlaków, fotele z czasów PRL czy niepowtarzalne plakaty Polskiej Szkoły Plakatu.

CSR, ekologia, zrównoważony rozwój to przyszłość. Nie możemy budować biznesu bez odpowiedzialności za niego. Wierzymy, że EkoHostel to najlepsze rozwiązanie dla branży noclegowej. 
0 Komentarze

Czy hostel to nadal dobry pomysł na biznes? Otwieramy hostel, pierwsze kroki.

22/7/2018

0 Komentarze

 

Boom na hostele trwa w najlepsze.  

         Jakie warunki należy spełniać i o co zadbać otwierając hostel? Jakie obiekty i pokoje sprzedają się same? Na co  jest największe zapotrzebowanie na rynku usług noclegowych? Jak duży powinien być hostel aby dochód był satysfakcjonujący? Jakie usługi dodatkowe powinny zawierać się w ofercie hostelu? Na te jak i na wiele innych pytań i problemów postaramy się znaleźć rozwiązania w poniższym tekście.
Obraz
Chcąc rozpocząć swoją przygodę jako krezus branży noclegowej nie jesteśmy ograniczani zdobywaniem jakichkolwiek licencji czy pozwoleń. Wszelkie interesujące nas regulacje oraz przepisy zawarte są w Ustawie o Usługach Turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Dz.U.2017.0.1553,  której uzupełnieniem jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. określające szczegółowo obowiązki oraz standard  świadczonych usług w obiektach hotelarskich oraz w innych obiektach (w tym hostelach). Ponadto wybrany przez nas lokal czy obiekt musi spełniać odpowiednie standardy budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe. Prowadzącym hostel lub podobny obiekt może być każda osoba fizyczna lub prawna.
Obraz
Od czasu kiedy zaczęły się pojawiać w Polsce pierwsze hostele, tj. od ok 10 lat, świadomość ludzi na temat tych dziwnych tworów znacząco się poprawiła. Słowo hostel jest wyrazem zapożyczonym (jednakże stosowanym na całym świecie), a jego polskim odpowiednikiem jest po prostu schronisko młodzieżowe. Hostel w końcu przestaje kojarzyć się ze złem koniecznym i bardzo niskim standardem świadczonych usług. Kiedyś hostel nierozerwalnie kojarzony był z dużymi dormitoriami w których goście niekoniecznie musieli znać swoich współmieszkańców. Obecnie coraz więcej obiektów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, m.in. podnosząc standard świadczonych usług oraz udostępniając do sprzedaży możliwie jak najwięcej pokoi prywatnych (od 1 osobowych do 6 osobowych) a najlepiej z prywatnymi łazienkami. Posiadanie w swojej ofercie dużej ilości pokoi prywatnych w różnych konfiguracjach wpływa pozytywnie na obłożenie naszego przybytku a co za tym idzie i na nasze zarobki. Trafnym rozwiązaniem wydaje się zatem posiadanie pokoi uniwersalnych, tzn. udostępnianie do sprzedaży pokoi dla mniejszej liczby gości niż ich nominalna pojemność. 

​W tym przypadku zasada „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego” nie sprawdza się zupełnie. Pokoje powinny spełniać zapotrzebowanie na usługi noclegowe dla jak najszerszego grona odbiorców, począwszy od pracowników, biznesmenów, podróżników czy rodzin z dziećmi. Takie pokoje w ofercie to pewna ich sprzedaż oraz gwarant powodzenia naszego biznesu.

Kolejnym, jednym z najważniejszych elementów podczas wyboru lokalu stanowi jego lokalizacja. Głównie są to ścisłe centra miast, starówki, miejsca atrakcyjnie turystycznie. Czasami położenie uzależnione jest od bliskości placówek szpitalnych, uczelni, hal widowiskowych czy  dworców, lotnisk, itd. Oczywiście wraz ze wzrostem atrakcyjności danej lokalizacji, wprost proporcjonalnie rośnie czynsz lub wartość obiektu.Swego czasu otwieranie hosteli było domeną ludzi młodych stawiających pierwsze kroki w biznesie. Były to zazwyczaj małe hostele (40-60 miejsc), bardzo często z za wysokim czynszem najmu jak na możliwości finansowe firmy, co nierzadko było przyczynkiem do ich plajtowania.
Obraz
Obecnie zauważamy tendencje do zamykania się małych hosteli a otwierania dużych lub bardzo dużych obiektów (od 100 łóżek do nawet 300). Takie hostele są wysoce dochodowe a ich przychód może sięgać rocznie nawet (analogicznie) od ok 1 mln do 3 mln brutto. Tak duże obiekty wymagają również dużych nakładów finansowych niezbędnych do ich uruchomienia które nie każdy posiada. Hostele stały się dobrym i pewnym źródłem do inwestowania pieniędzy dla osób majętnych o stabilnej sytuacji finansowej  często z własnymi zakupionymi do tego celu nieruchomościami.
 
Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu doradzalibyśmy otwieranie obiektów ok 100 miejscowych i większych które będą prowadziły sprzedaż małych pokoi prywatnych z łazienkami. Jeśli nie ma możliwości na łazienki w pokojach, powinno się stworzyć dużą i  komfortową łaźnię z wieloma osobnymi kabinami prysznicowymi, licznymi umywalkami oraz osobnym pomieszczeniem na toalety. Stanowczo odradzamy tworzenie niezależnych w pełni wyposażonych łazienek. Takie rozwiązania sprzyjają tworzeniu się długich kolejek oczekujących na skorzystanie z WC, umywalki czy prysznica. Wyodrębnienie tych wszystkich funkcjonalności jako osobne i niezależne jednostki bardzo pozytywnie wpłynie na komfort naszych gości.  Co bezpośrednio przełoży  się na opinie o naszym obiekcie a to na stopień obłożenia.
Nie powinniśmy również nigdy zapomnieć o stworzeniu dla naszych gości tzw. „common areas” – przestrzeni wspólnych. Topowym przykładem takich pomieszczeń są: kuchnia, jadalnia, salon, pokój gier i zabaw, kino, plac zabaw dla dzieci, przechowalnie bagażu itd.

​Powyższe czynniki, a także wiele innych składowych określa poprawnie działający hostel. Składa się na to  profesjonalizm w działaniach, bezwzględna czystość w obiekcie, funkcjonalność wyposażenia pokoi czy liczne udogodnienia dla gości. 

Mądre zarządzanie przez wykwalifikowany personel musi przynieść nam zamierzony efekt jakim będzie odniesienie sukcesu na płaszczyźnie prowadzonych przez nas usług. 
​
Podsumowując, tak, Inwestycja we własny hostel to niemalże pewny zysk. Zysk przy nieporównywalnej do innych przedsięwzięć stopie zwrotu, która w zależności od ​wysokości nakładów wynieść może od ok 25% do nawet 100% rocznie. Przy dużych inwestycjach uwzględniających zakup nieruchomości zwrot może nastąpić nawet po 3 latach. ​

0 Komentarze

Nie bójmy się otwierać EKO hosteli! Bycie EKO się po prostu opłaca.

10/7/2018

0 Komentarze

 

EKOhostele to najbliższa przyszłość!
​                                               koniec i basta.

...o co w tym EKO w ogóle chodzi?

Fairtrade, ekologia, zrównowazony rozwój to hasła, kóre weszły już na dobre do współczesnego Świata. Rośnie świadomość konsumentów. Coraz częściej czynnikiem przeważającym przy wyborze produktu czy usługi jest to skąd pochodzi, jak został wyprodukowany i czy nikt przy tym nie ucierpiał?

Czy branża hotelowa może byc EKO? Czy właściciele hoteli mają wpływ na środowisko?
​
Hostel bez wątpienia wpływa na środowisko i społeczeństwo, w którym się znajduje. Z jednej strony są pozytywne aspekty takiej działalności. Powstaja miejsca pracy, nowa infrastruktura, rozwija się turystyka. Z drugiej strony istnieje wiele negatywnych skutków takich jak duże zużycie wody i energii elektrycznej. Koncentracja ludzi i środków transportu zwykle negatywnie wpływa na środowisko, dodatkowo powstaje ogromna ilość śmieci i ścieków. Według "Trzeciej oceny środowiska Europy" (EEA, 2003) na lokalne środowisko i ludzi silnie oddziałuje także sezonowość turystyki, kiedy wszystkie negatywne zjawiska ulegają znacznemu nasileniu.
Turyści, hotelowi goście też często zachowują się inaczej niż u siebie w domu. Niestety nie jest to zmiana na lepsze. Nie oszczędzają wody, nie gaszą światła, nie dbają o środowisko, bo płacąc za pokój wszystko im się należy.
​
                                                                                      ..."Jak dzielisz się pięknem i duchem miejsca bez niszczenia go?".
Czy można coś zmienić aby zarządzać hostelem w sposób zharmonizowany i ekologiczny?
​
Przede wszystkim, szczególnie na etapie budowy należy korzystać z nowoczesnych technologii i urządzeń ograniczających zużycie wody, energii cieplnej i elektrycznej. Można wykorzystać panele i kolektory słoneczne, zastosować systemy i technologie energooszczędne, od materiałów budowlanych i izolacyjnych zaczynając, przez energooszczędne maszyny i urządzenia oraz instalacje, do zwykłych działań organizacyjnych.
Istnieje szereg eko-certyfikatów (takich jak Greek Globe 21, EcoServices, EU Flower i wiele innych). Najważniejszym celem wprowadzenia eko-certyfikatów jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej zarówno wśród turystów korzystających z usług hotelarskich, jak i wśród pracowników oraz firm, które takie usługi świadczą.
Wiele nowoczesnych obiektów noclegowych szczyci się byciem ekologicznymi. Czy to tylko chwyt reklamowy czy faktycznie zarządzane są świadomie proekologicznie? No cóż, w wielu przypadkach niestety działania ograniczają się do używania bawełnianej pościeli 100% cotton i wymianie żarówek na energooszczędne świetlówki.
​Ale bierzmy przykład od najlepszych!
Na świecie powstaje coraz więcej obiektów, w których filozofia zrównowazonego rozwoju znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oto kilka z nich:

​LAPA RIOS, Puerto Jimènez Costa Rica.
Fot.1. Malownicza lokalizacja obiektu oraz wielorazowe słomki do napoi w polityce "zero plastiku". 
​Źródło: ​https://www.laparios.com
​Położony w malowniczej scenerii lasów deszczowych u wybrzeża Pacyfiku, Lapa Rios działa w pełnej harmonii z otoczeniem. Tutejsze bungalowy charakteryzują się prostą konstrukcją i są złożone z materiałów odnawialnych. Promowane jest stosowanie produktów biodegradowalnych pochodzenia lokalnego i żywności ekologicznej. Zatrudniony jest tu wyłącznie personel lokalny. Miejsce to wspiera edukację społeczności lokalnej i gości w zakresie zrównoważonego rozwoju, spraw kulturalnych i środowiskowych. Solarne podgrzewanie wody, organiczne środki do sprzątania i kosmetyki, ogród warzywny „feel good food”, polityka „zero plastiku” to niektóre z wielu rozwiązań stosowanych w tym miejscu.
TRAVELODGE container hotel,  Uxbridge, Wielka Brytania. ​
W 2008 roku Travelodge ukończył swój pierwszy hotel z recyklingu wykonany z kontenerów transportowych. 86 pojemników używanych w hotelu Uxbridge zostało przygotowanych w Chinach ze ścianami z płyt gipsowo-kartonowych, elektrycznymi i łazienkami już na miejscu, zanim zostały wysłane do Wielkiej Brytanii, ułożone i złożone jak elementy LEGO. Pojemniki są po prostu skręcane ze sobą i instalowane na miejscu, okna są montowane, moduły są dekorowane i umeblowane, a następnie zewnętrzna część budynku jest platerowana. Modułowa konstrukcja zaoszczędziła wiele czasu, pieniędzy i materiałów. Planowana jest kolejna, tym razem 307-pokojowa wersja hotelu.
Fot. 2. Hotel wykonany z kontenerów.
Źródło:
http://www.worldarchitecturenews.com
THREE CAMEL LODGE, Gobi, Mongolia.

Three Camel Lodge to miejsce, które łączy koczowniczego ducha Nomadów z nowoczesnymi udogodnieniami. Powstał w 2002 roku i jest pierwszym i jedynym luksusowym obiektem noclegowym na Pustyni Gobi. Jak podkreślają na swojej stronie właściciele „Three Camel Lodge isn’t just s a place to stay; it’s a state of mind” /Three Camel Lodge to nie tylko miejsce pobytu, to stan umysłu/.

Zrównoważony rozwój w wydaniu tego obiektu to trzy obszary działań:
  1. Środowiskowe – programy ochrony dzikiej przyrody;
  2. „Green practices”- czyli ogólnie mówiąc gospodarowanie wodą i uprawa ekologiczna roślin. To też polityka „No Plastic Bags in the GOBI”;
  3. Ekonomiczne i społeczne powiązania,  czyli finansowe wspieranie lokalnej społeczności (stypendia, dotacje), kupowanie produktów spożywczych od lokalnych dostawców. Personel stanowią w 100% Mongolczycy łącznie z wyższym management-em.
Co ciakawe stworzyli również program w ramach inicjatywy „Pack for a Purpose”. Celem tego przedsięwzięcia jest aby odwiedzający najdalsze zakątki Świata podróżni zabrali ze sobą przedmioty, o których zakup nie jest łatwo w danej lokalizacji. I tak, jeśli wybieracie się na Pustynię Gobi spakujcie farby akwarelowe, pędzle i ołówki lub narzędzia ogrodnicze i środki opatrunkowe.
Wiecej informacji na stronie:
https://www.packforapurpose.org/destinations/asia/mongolia/three-camel-lodge
Źródło: https://www.threecamellodge.com
Obraz
Obraz
Fot. 3 i 4. Three Camel Lodge to nie tylko miejsce pobytu, to stan umysłu.
Źródło: https://www.threecamellodge.com
GRUPA ORBIS.

Przykładem w Polsce jest bez wątpienia Grupa Orbis. Sieć już w 2011 roku opracowała i wdrożyła program Planet 21, będący strategią zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.
Zapisano w nim konkretne działania i cele do osiągnięcia w kolejnych latach w 6 obszarach:
​
- niskoemisyjne budownictwo,
- ograniczenie marnotrawienia żywności i promowanie zdrowego odżywiania,
- wspieranie różnorodności pracowników i integrowanie ich wokół wspólnego celu,
- zaangazowanie Gości w zrównowazony rozwój,
- wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań we współpracy z partnerami biznesowymi,
- wsółpraca z lokalnymi społecznościami.


Orbis ma już na tym polu wiele sukcesów, którymi moze się pochwalić, takich jak zmniejszenie zużycia wody i energii o 30% we wszystkich swoich hotelach. Grupa patronuje wiele działań prospołecznych takich jak ochrona dzieci przed sex-turystyką, wspieranie rozwoju zawodowego kobiet, zniżki dla rodzin wielodzietnych.
Obraz
Fot. 5. Siedziba Orbis w Warszawie.
Źródło: 
http://www.orbis.pl
Polityka firmy wspierająca działania proekologiczne i prospołeczne musi przynieść wysokie korzyści. Nie tylko materialne, ale również ogromną satysfakcję i najlepszą reklamę.
Zdecydowanie i z całym przekonaniem wierzymy, że EKOhostel to dobry trend. Przemyślana strategia zrównoważonego rozwoju w obiekcie, edukacja personelu i gości, wspieranie lokalnej społeczności to działania, które zwrócą się z nawiązką. To inwestycja w lepszą przyszłość.


                                                                                                                   Zrób Swój EKOhostel z nami!


Artykuł został napisany w oparciu o następujące opracowania i teorie:
https://www.threecamellodge.com
http://www.worldarchitecturenews.com
https://inhabitat.com
https://www.laparios.com
https://www.packforapurpose.org/destinations/asia/mongolia/three-camel-lodge
http://www.polskatimes.pl/artykul/783664,turystyka-hotele-i-zanieczyszczone-srodowisko,id,t.html
http://www.orbis.pl/

0 Komentarze

RECEPCJA - co to właściwie jest ???

23/7/2015

0 Komentarze

 

Czym właściwie jest w hostelu RECEPCJA.


Obraz

 Recepcja to bezsprzecznie najważniejsza komórka organizacyjna w hostelu, a także każdym innym obiekcie noclegowym. O roli recepcji i znaczeniu  nie lekkiej pracy recepcjonistów napisano już nie jedną książkę a i nie jedną jeszcze ktoś na pewno napisze. Nie kto inny, a właśnie recepcjonista wpływa w największym stopniu na samopoczucie naszego gościa. Dzięki niemu nasz gość być może opuści nasze progi w pełni usatysfakcjonowany bądź też uzna pobyt u nas za swoją największą porażkę, opowiadając przy tym wszystkim jak to u nas jest źle.


Recepcjonisty portret własny...czyli co o nas myśli gość.

    Profesjonalizm, obycie, punktualność, umiejętność słuchania, odpowiedzialność, takt, schludny wygląd zewnętrzny, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresogennych stanowią  główne cechy jakie powinien posiadać, a co najważniejsze, wyznawać każdy z pracowników recepcji. Wszystko to w znaczący sposób wpływa na ogólny wizerunek naszego obiektu.
    Głównym zadaniem recepcji (w tym przypadku w hostelu) jest meldowanie gości. Jako, że czynność ta nie zajmuje zbyt wiele czasu, gość nie do końca ma możliwość określenia naszego wizerunku w sposób jednoznaczny, tj. pozytywnie bądź negatywnie . Dużo większe znaczenie przypisywane jest opiece nad gościem w trakcie jego całego pobytu oraz służenie mu pomocą w każdej sytuacji. Recepcjonista m.in. przyjmuje zamówienia na budzenie, śniadania, wynajem samochodów, udziela informacji turystycznej, dba o bieżące uzupełnianie niezbędnych artykułów w pokojach (jak np. ręczniki, mydło etc.). Recepcjoniści najczęściej przyjmują także i przekazują wiadomości pozostawione dla gości. Przyjmują także skargi niezadowolonych klientów i w miarę możliwości rozwiązują bieżące problemy.
    Jeśli z szerokim uśmiechem na ustach powitasz grzecznie gościa,  sprawnie zameldujesz, natomiast później na zadane przez niego pytanie, odpowiesz że prośba jest niemożliwa do zrealizowania - możesz mieć pewność iż, przytłumi to wszystkie inne pozytywy obiektu. 
Mówi się, że: 
PROFESJONALNY  RECEPCJONISTA to taki który w  trakcie swoich godzin pracy zapomniał o istnieniu takich słów jak: „NIE WIEM”, „NIEMOŻLIWE”, „NIE” itp. Recepcjonista, nie jest od decydowania co jest, a co nie jest dobre dla obiektu. Zarówno od strony pozytywów, jak i negatywów.  Od tego są jego przełożeni.  

Jak to do końca jest ze zdolnością podejmowania suwerennych decyzji w sytuacjach gdy taka zachodzi potrzeba?

Obraz
„Każdy sprzedawca aby skutecznie spełniać swoje obowiązki potrzebuje samodzielności.” Taka reguła powinna przyświecać podczas pracy każdemu recepcjoniście.  Swoboda w działaniu oraz duża autonomia w zakresie zarówno technik sprzedaży jak i polityki cenowej – oczywiście w ramach szerszej polityki obowiązującej w obiekcie, zawartej 
w strategii rozwoju firmy przyczynić się może do zwiększenia obrotów.  Samodzielne podejmowanie decyzji przez pion recepcyjny prowadzić będzie do skuteczniejszego i płynniejszego realizowania założeń strategii rozwoju. 

Na kłopoty, recepcjonista.

    Recepcjonista powinien mieć możliwość spokojnego i nie przerywanego kontaktu z gościem. Wszystkich pracowników hostelu - zwłaszcza recepcjonistów - obowiązuje stosowanie form grzecznościowych w trakcie rozmowy z gościem. Aby właściwie realizować swoje zadania każdy recepcjonista zobowiązany jest do posiadania doskonałej wiedzy z topografii hostelu i jego otoczenia, posiadania pełnej informacji o wszystkich usługach świadczonych przez hostel. Niezbędna jest znajomość języków obcych (j. angielski to absolutna podstawa). Ponadto bardzo dobra znajomość sieci komunikacyjnej, ulic, położenia kin, teatrów, dyskotek itp. Nie wspominając już o umiejętności biegłego  korzystania z komputera oraz innych urządzeń biurowych.
    Naprawdę profesjonalny recepcjonista jest w stanie polecić gościowi wartościowy film w kinie, ciekawe przedstawienie teatralne, podać określone środki komunikacji miejskiej, którymi można dojechać do polecanych miejsc, musi wiedzieć, gdzie są centra handlowe, najbliższe stacje benzynowe, kantor, bank, a nawet kościół, cerkiew, czy synagogę. To oczywiście wymaga dokładnego zapoznania się z planem miasta, śledzenia aktualnych informacji kulturalnych i innych nowości.


Artykuł został napisany w oparciu o następujące opracowania i teorie:
Źródło: http://hotelarstwo.net/3-fundamenty-aktywnej-sprzedazy-recepcji/
                   http://www.touristlux.com/training/pracownik-recepcji-2/
                   http://www.e-hotelarstwo.com/

                   http://hotelarze.pl/index.php
0 Komentarze

Oznakowanie wnętrz oraz graficzne przedstawienie panujących w hostelu zasad.

22/7/2015

1 Komentarz

 

Jak w nienachalny sposób zasugerować gościom przeznaczenie i funkcje poszczególnych elementów wyposażenia naszego hostelu? 

Najłatwiejszą metodą na schludne, nienachalne oraz trafiające praktycznie do 100% grona odbiorców jest zobrazowanie wszystkich najważniejszych informacji, reguł, zakazów i nakazów, instrukcji  obsługi i innych temu podobnych danych w postaci czytelnej, przejrzystej oraz estetycznej infografiki. Mamy wówczas pewność iż, przedstawione w ten sposób treści nie wywołają u  naszych gości niesmaku ani uczucia zażenowania rozwieszonymi niemalże po całym obiekcie licznymi tabliczkami informacyjnymi w większości zawierającymi niepotrzebne i bezsensowne treści.

Obraz
1 Komentarz
    Obraz


    HosteLOVE
                  by hostelsGroup.com  
                        
                       15.07.2015 r.

    "...jedynym celem biznesu jest stworzenie klienta..."  [Peter Drucker].                      

      zapisz się do newslettera

    zapisz się

    Archiwum

    Wrzesień 2018
    Lipiec 2018
    Lipiec 2015

    Kategorie

    Wszystkie
    Abc Hosteli
    Eko W Hostelach
    Oznakowanie
    Recepcja

    Kanał RSS

    Zapytaj nas o cokolwiek chcesz.

zapytaj nas
Obraz
Obraz
info@hostelsgroup.com   
  +48 515 74 00 51   
 Gdańsk   
współpraca :                              
Obraz
Obraz
Obraz
​@Copyright 2009-2021 by HostelsGroup.com.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie,dystrybucja tekstów bez zgody właściciela tej strony są zabronione.